Kronika

Zápisy z akcí, tak jak jsme je prožili očima účastníků.

HomeAkceKronika

Vánoční přespávačka - Krishtlindje 2.-3.12. 2016

Krishtlindje

Poslední akce roku 2016 začala v pátek 2.12. v 17:00. Modlitebnu AC Třinec, kde se akce konala, zaplnilo 37 vedoucích a děti z 5.ph RR Třinec a 47.ph Jablunkov. Jak už název napovídá, byla to vánoční akce a to se také odrazilo na programu. Začali jsme v 18:00 večeří. Věřím, že každý nadšeně zajásal, když se před ním objevil talíř s řízkem a hranolkami. 

Po slově a chválách začala hlavní bojovka. Děti byly rozděleny do pěti skupin a měly za úkol najít ztracené dárky. Na začátku všichni dostali "úvodní šifru" a po vyluštění se vydali Třincem hledat ukryté úkoly. Za každý splněný úkol potom dostali kousek zprávy, která je dovedla až k naší klubovně. Zde už byly dárky nachystány a každý si mohl jeden vybrat. Jako první samozřejmě ta skupinka, která první přišla. 

Po dárcích jsme se rozdělili na dvě skupiny podle věku (12+ a 12-). Mladší se vrátili do modlitebny, kde na ně čekala pohádka Hledá se Dori, zatímco starší se s vedoucími vydali na strastiplný výstup na Jahodnou. Přes nepřízeň počasí (zima a sníh střídající se s kalužemi) i přes fyzické a duševní vyčerpání jsme nakonec chvíli po půlnoci stanuli na vrcholu.

Po návratu jsme ještě využili čas a povídali si, někteří hráli hry, nebo zpívali. Nakonec nás ale zmohla únava.

Ráno jsme začali snídaní a navázali jsme ztišením ve skupinkách. Zbytek dopoledne jsme nechali volný program, který děti mohly zaplnit fotbalem, stolním fotbálkem, nebo deskovými hrami. O půl dvanácté už si rodiče začali přicházet pro své děti a náš program tím skončil. Vy se ale určitě podívejte na fotky Wink.                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                   Tim

Chata Kyčera- Operace Wolfram 27.-29.10. 2016

Je 27. 10. ráno a 21 partyzánských dětí z Třince a Nového Jičína je vysazeno v Tyře. Jsou rozděleni do čtyř skupin a každá skupina má navíc jednoho "průvodce". Jejich úkolem je dojít na chatu Kyčeru, která se na další tři dny stane jejich základnou.

První problémy musí řešit už na začátku, protože jejich průvodci neznají trasu a děti se musí zorientovat samy jen podle mapy. Navíc je na trase čeká řada úkolů, které musejí plnit. A jakoby toho nebylo málo, chata je hlídaná Němci a skupinky se musejí proplížit nepozorovaně. Přes únavu i přes všechna nebezpečí se nakonec všichni do chaty dostanou. A právě včas, protože se podává oběd připravený nejlepšími partyzánskými kuchaři Esťou, Daniou a Jirkou Měrkou. Následně si děti vymýšlejí názvy skupinek: Špalci, Růžový geng, Lenochodi a Zálesáci. Odpoledne si všichni rádi odpočinou po náročné cestě a program je vyplněn přátelskými souboji na kládě i fotbalovým turnajem. Večer se sejdeme v hlavní místnosti kde se dozvídáme několik pravidel k našemu pobytu. Na závěr má Tim slovo, ve kterém nám připomíná, že Bůh je s námi i v situacích, kdy se nám nedaří. 

 

Druhý den ráno máme pro naše malé partyzány nachystanou rozcvičku. Následuje snídaně a ranní zamyšlení na téma poctivost vedené Adél. Hned poté dostala každá skupina za úkol vystavět vlastní vysílač, abychom se mohli spojit s dalšími partyzány. Zabralo jim to skoro celé dopoledne, ale úkol byl nakonec splněn. Před obědem jsme ještě zahráli oblíbenou hru Skoti a Briti. 

 

Během odpoledního klidu k nám dorazilo hlášení, že Němci vysílače obsadili a je třeba je zničit. Hra probíhala tak, že každá skupina chránila svůj vysílač a zároveň musela zničit vysílače ostatních skupin pomocí tenisových míčků. Před večeří nakonec přišel i partyzánský útok na projíždějící konvoj. Při útoku na obranu vedoucích sice mnoho dětí padlo, ale přesto se jim podařilo hrdinsky zlikvidovat všechny čtyři tanky. 

    

Na večer si pro nás připravil slovo Palo. Mluvil o tom, že je důležité nesejít z cesty. Jako příklad použil příběh krále Saula, který byl Bohem pomazaný za krále, ale sešel z cesty a skončil špatně. Po slově, když už se všichni těšili do spacáků přiběhl Tim Kyselý, že se mají děti obléct a jít ven. Venku byla ukrytá zpráva od našeho spojence, ale byla zašifrovaná. Ve skupinách ji měli najít a vyluštit. Skupina, která první přinesla vyluštěnou zprávu, vyhrála. Myslím, že některým se bude o šifrách zdát ještě dneska Laughing.

 

Ve zprávě bylo varování, že Němci chtějí prohledat Beskydy a najít nás, proto jsme se ráno připravili na bitvu. Úkolem partyzánů bylo získat Německé zásoby a způsobit jim co největší ztráty. Bitva s papírovými kuličkami byla zuřivá, ale protože se blížil konec války a Němci neměli dost sil, podařilo se našim partyzánům zásoby získat. Protože nás to chytlo, tak jsme bitvu ještě několikrát zopakovali, ale nakonec jsme se vyřádili a všichni jsme si pochutnali na ukořistěných zásobách - každý dostal jablko Smile.

 

Po chutném obědě následovalo balení a úklid chaty. Nakonec jsme se společně vydali na autobusovou zastávku Košařiska, Milíř a odtud autobusem do Třince.

  Tim    

Zamykání Moravice 17.9. 2016

Letos jsme si vody moc neužili a tak se každý z nás těšil na 11. ročník Zamykání Moravice. V sobotu 17. 9. jsme se sešli v 7:00 u naší modlitebny, odkud jsme vyrazili směr Nový Jičín. Zde se k nám připojila další skupina nadšenců, až nás nakonec jelo 22. Jakmile jsme dorazili na start, rychle jsme nofoukali lodě a vydali se na vodu. V průběhu plavby nám zážitek zpestřil déšť, ale šťastně jsme se dostali až do cíle naší cesty. Zde jse vyčistili a sbalili lodě. Potom přišla dlouhá cesta zpět. V Novém Jičíně jsme se ještě rozloučili s našimi spolucestovateli a pak už jsme se rozjeli každý domů. Myslím, že to byla vydařená akce a těším se na další ročník.                                                                                                                                                                                         Zpracoval Timotej Tomíček

 

 

Krajský zahajovák 23.-24.9. 2016

Jako každý rok, tak i letos jsme se rozhodli zúčastnit Krajského zahajováku. Byla to akce pro všechny hlídky z Moravskoslezského kraje, což nám dalo možnost se seznámit s dalšími kamarády, nebo se pozdravit se starými známými. Letos se poprvé jednalo o dvoudenní akci a hlavním úkolem každé hlídky bylo připravit co nejlepší maso v tzv. „Setonovém hrnci“.

Sešli jsme se v pátek 23.9. na vlakové zastávce Třinec centrum. Odsud jsme vyrazili vlakem směrem na Frýdek-Místek, kde jsme přestoupili na autobus. Autobus nás zavezl na zastávku Janovice, škola. Krosny jsme nabalili do auta a my jsme se vydali pěšky na dvoukilometrovou trasu do našeho cíle. Za 40min. jsme došli na zahradu jednoho z pořadatelů akce a postavili si stany. Před námi tam byla hlídka z Českého těšína a ty ostatní dorazily v průběhu odpoledne. Nakonec se tam sešlo 7 hlídek z celého kraje.

Program začal večer u táboráku. Ostravská přední hlídka využila příležitost a před všemi shromážděnými oficiálně přijala mezi sebe nové juniory. Ti ale nejdříve museli složit royalovsý slib a až potom mohli slavnostně zapálit náš táborový oheň. Krátké zamyšlení si pro nás připravil náš národní - Petr Walach. Následovaly chvály kambinovalé se svědectvími z letních táborů.

Poté jsme se všichni přesunuli do hlavního hangáru, kde byl připraven prostor pro čajovnu. Hlídky se mezi sebou předháněly, která nabídne lepší a zajímavější občerstvení. K vidění zde proto byl široký výběr různých koláčů a bábovek, opékané marshmallowny a také čokoládové fondue s ovocem. Úspěch slavily i naše palačinky a když udeřila jedenáctá hodina děti se jen velice nerady začaly pomalu loudat do svých stanů.

Ráno jsme si dali chutnou snídani složenou ze závinů a teplého čaje, který nám po chladné noci přišel velice vhod. Hned po snídani se začal připravovat hlavní bod dne: Setonův hrnec. Do včerejšího ohniště jsme naukládali skoro 20 kamenů a oživili jsme uhasínající oheň. Potom jsme vyslali naše malé dobrovolnice Abi, Gabi a Peťu na kopřivy a my vedoucí jsme se pustili do vykopávání naší díry. Další vedoucí už začali maso (připravené už den předem) balit do alobalu. Když byly kameny dostatečně nahřáté, přemístili jsme polovinu z nich na dno jámy. Na ně jsme dali dostatečnou vrstvu kopřiv. Nyní přišlo na řadu maso zabalené do alobalu, které jsme rovnoměrně rozložili po celé jámě. V tuto chvíli jsme přiložili připravený klacek tak, aby vyčníval ven z jámy. Na maso přišla další vrstva kopřiv a další kameny. Celé jsme to opatrně zaházeli hlínou. Po cca. 20ti minutách jsme klacek vytáhli a do otvoru nalili asi 3l vody. Otvor jsme přikryli kamenem. Mezitím se děti mohly zůčasnit soutěže v lukostřelbě, nebo si třeba zahrát ringo. Poté nám jedna hládka zpestřila čekání organizovanou hrou pro všechny hlídky. Hrála se hra podobná házené s trochu pozměněnými pravidly. Později přispěli ještě hrou Skoti a Briti, ke které se naši s radostí přidali. Po asi dvou hodinách se konečně dostalo na řadu maso. Jámu jsme vykopali a opatrně vyndali zabalené balíčky. K naší velké radosti bylo maso opravdu hotové a chutnalo výborně. Sice jsme se nezůčasnili soutěže o nejlepší maso, protože jsme ho nestihli odevzdat včas porotě, ale všichni jsme se spokojeně najedli. Po obědě se už naše setkání blížilo ke konci a my jsme zbalili stany. Na závěrečném nástupu se ještě rozaly medaile nejlepším lučišníkům a vítězné hrnce pro hlídky s nejlepším masem. Celá akce byla zakončena modlitbou a my jsme se vydali na cestu domů...

1. Schůzka 8.9. 2016

Ve čtvrtek 8. 9 proběhla první schůzka roku 2016. Zůčasnilo se jí nádherných 19 dětí. Ty jsme rozdělili na dvě skupiny, mladší a starší. V první polovině schůzky si mladší mohli zahrát Ringo, zatímco starší spolu s vedoucími hráli Skoty a Brity. V polovině schůzky přečetl Tim dětem příběh a měl krátké slovo. V druhé části se potom obě skupiny vyměnily a mladší si zahráli Skoty a Brity, zatímco starší mezi sebou soupeřili v ringu.

Strana 1 z 4