Kronika

Zápisy z akcí, tak jak jsme je prožili očima účastníků.

HomeAkceKronikaProcházka růžovým sadem 4. - 6.4 2014

Procházka růžovým sadem 4. - 6.4 2014

Tentokrát jsme se s několika vedoucími z oddílu (teda většina vedoucích) rozhodli zúčastnit závodu, který nese honosný název: Procházka růžovým sadem. Tento závod neboli procházka chcete-li, spočívá v tom, že tým, který chce vyhrát, musí donést jako první klíč. Polohu klíče ovšem zjistíte až poté co se vám podaří dešifrovat zprávu, která je navíc rozdělena na deset částí a každá část je šifrovaná jinou šifrou a umístěna na nějakém místě, který máte vyznačený v mapě. Nejčastěji se jedná o vrcholky kopců, zříceniny nebo nějaká významná místa v okolí.

Letošní závod startoval na ZŠ ve Skorošicích, okres Jeseník. Na místo jsme se dopravili tranzitem společně s dalším týmem z Třince tak akorát na večeři. K našemu zklamání se ale většinou jednalo o zeleninu, tak přišly na řadu i naše zásoby z domu.

Po úvodníku a vysvětlení pravidel závod začal. Na zemi tělocvičny byla připravena úvodní šifra a tým, který ji vyluštil, dostal mapu a ihned vyrážel do terénu. Tím vznikaly mezi týmy časové mezery, aby nemohly jít spolu. O náročnosti úvodní šifry svědčí i fakt, že závod začal v pátek ve 22:00 a my jsme vyráželi až v sobotu v 0:07 hod. Nutno podotknou, že jsme nevyráželi mezi posledními, ale také ne mezi prvními.

První cíl, který jsme si stanovili zdolat byl zároveň i nejvyšším vrcholem procházky - Špičák s výškou 957 m. Vrchol kopce jsme zdolali přesně v 2:11 hod. v noci. O tom, že jsme v polovině kopce sešli z té správné stezky a o něco později jsme se museli vracet zpět dolů, zde raději psát nebudu. Zážitků bylo s každým krokem tolik, že by se jen stěží vlezly na papír.

Krátce po rozednění jsme dorazili na zříceninu hradu Rychleby, kde jsme posnídali a vůbec poprvé se podívali na šifry, které se nám podařilo v noci najít.  Za noc jsme stihli obejít 4 šifry z deseti.

Jelikož byla před námi ještě dlouhá cesta, tak jsme znova vyrazili. Před námi byla šifra, která měla poznámku, že se nachází v modrém pokoji. Byli jsme napjatí, co si pod tím máme představit. Když jsme pak dorazili na místo, o kterém jsme si mysleli, že to má být ono, začali jsme s pátráním. V daném místě se nacházely ruiny bývalého stavení a v jednom z pokojů byly ještě zbytky omítky s modrým nátěrem. Šifra zde ovšem nikde nebyla. Až teprve po hodince hledání jsme usoudili, že jsme zřejmě na špatném místě a přesunuli se o 500m vedle, kde jsme objevili další stavení. To už bylo konečně to pravé místo a byla zde umístěna i naše šifra. To by člověk nevěřil, kolik zřícenin bylo v okolí a navíc ještě k tomu se zachovanou modrou stěnou. Asi byla kdysi tolik populární.

Krátce po poledni jsme konečně usoudili, že by nám šifry měly stačit na prozrazení místa, kde se klíč nachází a tak jsme se vydali směrem zpátky do Skorošic. Na místní autobusové zastávce jsme se pak dali do luštění. Jelikož ale bylo celkem chladno, mozkové závity nepracovaly tak jak jsme si představovali. Naše úspěšnost tak skončila z 8 nalezených šifer, jsme vyluštili pouze 4. Což nás dostalo v celkovém vyhodnocení na 8 místo z 11. Pro zajímavost – klíč se nakonec nacházel uvnitř dortu, který organizátoři udělali, jelikož se jednalo o jubilejní 10. ročník.