Kronika

Zápisy z akcí, tak jak jsme je prožili očima účastníků.

HomeAkceKronikaVýlet na Ostrý s CZŠ Třinec 1. 5 2014

Výlet na Ostrý s CZŠ Třinec 1. 5 2014

V polovině dubna jsme byli opět po roce osloveni Církevní školou a mateřskou školou ze Sosny, jestli bychom si nepřipravili doprovodný program pro děti na jejich celoškolním výšlapu. Letos se rozhodli vyrazit ve čtvrtek 1. 5 z Košařisk po modré značce na chatu Ostrý. Slovo dalo slovo a my jsme začali s plánováním. Připravili jsme si pro ně program v námořnickém stylu, kdy v první části museli splnit několik úkolů, aby se mohli stát členy námořní flotily a pak později mohli vyrazit na boj s piráty a získat tak zpět královský poklad.

Jelikož měli rodiče s dětmi vyrážet už hodně brzy ráno, rozhodli jsme se proto pro trochu netradiční řešení. Na Ostrý jsme se vydali už o den dřív. Šlo nás celkem sedm a chtěli jsme se na školu s předstihem připravit.

Na turistické chatě jsme si zarezervovali ubytování a domluvili si společný sraz u kavárny Oázy. Jelikož ale mnozí měli vyučování ve škole do pozdějších odpoledních hodin a autobusové spoje vůbec nepasovaly, vyrazili jsme nakonec k chatě společně jedním autem. K dispozici jsme měli stručný popis majitele, ale i tak těch cest v lese bylo mnohem víc. Někdy je jednodušší jít prostě pěšky. Nakonec jsme ale k chatě přece jen zdárně dojeli.

Po příjezdu jsme nelenili a šli se hned ubytovat do chaty, kde jsme dostali k dispozici dva pokoje. Někteří (včetně mě) okamžitě vytáhli své svačiny a začalo se baštit. Jelikož bylo před námi ale ještě hodně práce, vyrazili jsme ven. Protože jsme celou akci pojali námořnicky, tak jsme v okolí chaty schovali několik zpráv o ztroskotancích, které byly umístěny do flašek. Ty pak děti hledaly pomocí GPS přístrojů. Prošli jsme si také terén, kde se druhý den konala bitva s piráty a jelikož se už začalo slunce schovávat za další kopce, museli vrátit zpět do chaty.

Druhý den 1. května jsme si museli trošku přivstat a po snídani se ihned dali do chystání dalších stanovišť. Sebou jsme vzali různé vybavení, oblékli pravá námořnická trika a vyšli škole naproti. Asi 2 km od chaty jsme se na rozlehlé louce zastavili a připravili stanoviště, typu: střela z foukačky na loď, třídění ryb na sladkovodní a mořské a poměrně náročný úkol – kormidlování trajektu, naloženého auty plus další úkoly.

Děti dorazily poměrně rychle, nejprve došli ti nejrychlejší a pak postupně přicházeli další. Celkem jich bylo kolem 50 dětí + dospělí. Po krátkých instrukcích se děti mohly pustit do plnění disciplín, teprve po absolvování všech zastávek se mohlo pokračovat v cestě k chatě, kde si někteří upekli buřty.

Vyvrcholením celého výletu byla nakonec bitva s piráty. Jelikož bylo pirátu (nás) málo a 50 dětí je 50 dětí, už v průběhu dopoledne jsme některé verbovali mezi své řady. V lese jsme schovali poklady dva. Jeden falešný a pravý jsme zakopali o něco víc. Dětem se rozdaly papírové koule a bitva mohla začít. O velkoleposti bitvy svědčí fakt, že se nakonec bojovalo skoro celou hodinu. Mnozí skoro na důvod boje zapomněli, hlavně to pořádně natřít pirátům. Přece jen se jim nakonec k pokladu podařilo dostat, žel jen k tomu falešnému, kde byl list, že ten pravý je někde v okruhu 50m.

Nalézt ten pravý poklad nebylo vůbec snadné, teprve když konečně některý z pirátů začal mluvit a vyzradil přibližnou polohu úkrytu, se to posádce podařilo nalézt a všem bojovníkům náležela po právu jeho část. Co říct na závěr? Že bonbóny z pokladu byly rozdány! Fotky z výletu naleznete na našem webu ve fotogalerii.